• Pazartesi 9 ° / -4.6 ° kırık bulutlar
  • Salı 6.3 ° / -5.5 ° Bulutlar
  • Çarşamba 9.3 ° / -3.4 ° Açık hava

Ayağımıza kadar gelmiş olan bu tarihi fırsatı kaçırmayalım!

Valimiz Sayın Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen ve Ticaret Odası Başkanımız Sayın Lütfü Yücelik başta olmak üzere bu şehri bir adım daha ileri taşımak isteyen herkese bir çağrımız var. Bu yatırımı Erzurum´a getirmek için tüm i

 

 

Son günlerde basında yer alan bazı haberlere göre Alman Otomotiv devi Volkswagen Grubu (VW) bu yılın başında Avrupa´daki emisyon sınırlamasına bağlı olarak Almanya´daki fabrikalarında elektrikli araç üreteceği için Doğu Avrupa´da yeni bir fabrika kurup, bazı önemli modellerinin konvansiyonel motorlu (benzin-dizel) versiyonlarını bu fabrikada üreteceğini açıkladı. Alman grup bunun yanı sıra Türkiye´deki Ford Otosan fabrikalarında da hafif ticari araç üretilmesi konusunda da Amerikan Ford ile anlaşmaya vardı. VW´nin otomobil üretmek için Doğu Avrupa´da kuracağı yeni fabrika için aday ülke sayısı ise önce 4-5 ile başlayıp zamanla ikiye kadar geriledi. Seçim için şu an masada sadece Türkiye ve Bulgaristan kaldı. Bu doğrultuda Volkswagen yetkilileri Bulgaristan ve Türkiye arasında gidip geliyor, yetkililerle görüşüyor ve potansiyel arazileri geziyor.

Buna göre veriler, Türkiye´nin bu yatırımın yapılması konusunda Bulgaristan´a göre büyük avantajı olduğunu gösteriyor. Söz konusu fabrikanın kurulması halinde kapasitenin 300 bin adetleri bulacağından yatırım tutarının ise 2 milyar Euro´ya bulabileceği söyleniyor. Böylesi büyük bir yatırımın Erzurum´a yapılması halinde sadece Erzurum´un değil bölge´nin kalkınmasında da büyük bir rol oynayacağı kaçınılmaz bir gerçektir. 

Alman otomotiv devi Volkswagen yatırım için Türkiye´yi seçecek gibi görünüyor.

Alman otomotiv devi Volkswagen, Toplam 2 Milyar Euro´luk yatırım için yer ararken, Valimiz Sayın Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen ve Ticaret Odası Başkanımız Sayın Lütfü Yücelik başta olmak üzere bu şehri bir adım daha ileri taşımak isteyen herkese bir çağrımız var. Bu yatırımı Erzurum´a getirmek için tüm imkânları seferber edin.

Ayağımıza kadar gelmiş olan bu tarihi fırsatı kaçırmayalım! 

Otomotiv devi Volkswagen´in Türkiye´ye yatırım kararının ardından Balıkesir, Manisa ve Kocaeli´nde iş dünyası harekete geçti. 2 milyar Euro´luk yatırımın kendi şehirlerine kazandırılması için harekete geçen Balıkesirli, Manisalı ve Kocaelili iş dünyası temsilcileri Ankara bağlamında sürekli Lobi çalışmaları yapıyorlar.

Bu yatırım Erzurum´un potansiyelinin büyük bir ekonomik güce dönüşmesi için önümüzde fırsattır.

Uzun yıllar sonra Otomotiv sektöründe yapılacak bu denli büyük bir yatırımın Erzurum´da kurulmasının sağlanması için gerek siyaset, gerekse iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları olarak hep birlikte var gücümüzle çalışmalıyız.

Bizler İlimizin mevcut ekonomik alt yapısına ilave olarak kurulacak yan sanayi tesisleri ile bu büyük yatırımın ihtiyacı olan sanayi alt yapısını karşılayacağımıza ve bu büyük yatırım ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağımıza yürekten inanıyor ve otomobil fabrikasının Erzurum´da kurulmasını istiyoruz.