• Salı 0 ° / 0 ° Yok
  • Çarşamba 0 ° / 0 ° Yok
  • Perşembe 0 ° / 0 ° Yok

Başbakan Davutoğlu´ndan açıklama

Başbakan Davutoğlu, hafta başınfan bu yana yaşanan terör olayları, DAİŞ-PKK hedeflerine karşı yapılan hava operasyolanları ve 20´den fazla yapılan terör operasyonlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Terör saldırılarını sert bir dille eleştiren Davutoğlu, teröre karşı siyasi partilere seslendi, birlik ve dayanışma gününde çağrıya kulak tıkayanları eleştirdi. Polislerin şehit edilmesinin en sert şekilde karşılığının verileceğini bifade eden Davutoğlu, "Hem çatışmasızlık diyeceksiniz hem de uykusunda iki polisimizin kalleşçe öldürülmesine sessiz kalacaksınız. Siz sessiz kalabilirsiniz ama devlet sessiz kalmaz. Kamu düzenini bozmaya yönelik girişimlere karşı en sert tedbirler alınacaktır, alınmaktadır. Kimin parmağı varsa hepsinin hesabı sorulacak. İlgililer gözaltına alınmıştır." dedi.

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, DEAŞ´a ve PKK´ya karşı yapılan operasyonlarla ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu yaptığı açıklamada; "Türkiye´ni dostluğu kıymetlidir, en farklı bir tutumla karşılaşırsak mukabelesi sert olur. Tahammülümüzün sınırlarını kimse zorlamamalı. Kamu düzenine karşı yapılan saldırılara en srt karşılık verilir. Herkes aklını başına almalı. Rüzgar eken fırtına biçer" dedi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu düzenlediği basın toplantısında, terör olayları, DEAŞ ve PKK operasyonları ve sonrasına dair kritik açıklamalarda bulundu... İşte Davutoğlu´nun konuşmasından satırbaşları;

 

Suriye´de üçüncü dalga Irak´ta da ikinci dalga operasyonları başlatma talimatı verdik. Bu operasyonlar havadan ve karadan devam ediyor. Kararlığımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu operasyon karar askeri yetkililer, emniyet görevlileri, Bakanlar Kurulu´nda ve Milli Güvenlik Kurulu´nda yaptığımız görüşmeler çerçevesinde hayata geçirilmiştir.

 

"OPERASYONLARIN BİRİNCİ AMACI DEMOKRASİ"

Türkiye 7 Haziran´da demokratik bir seçim yaşamıştır. Tam bu ortamda hükümet görüşmeleri sürerken nereden talimat aldıkları belli üç Terör örgütü birden harekete geçirilmiştir.

 

Bu operasyonların birinci amacı demokrasidir. Birinci hedefimiz demokrasimizin korunmasıdır. Suruç katliamı Türkiye ve Türk demokrasisine yönelikti. Bunun faili DEAŞ´tı. Bunun bahane ederek kaos çıkarmaya çalışan PKK´y. Demokrasi ve özgürlük alanları korunacaktır.

 

"7 HAZİRAN´DAN BU YANA 281 TERÖR EYLEMİ..."

 

7 Haziran´dan bu yana 121 silahlı saldırı, 15 adam kaçırma gibi 281 terör eylemi yapılmıştır.

Türkiye´de sanki yönetim boşluğu varmış gibi kamu düzenini hedef almışlardır. 7 Haziran´dan bugüne kadar istifamızı vermiş ve görevi sürdürme talimatı almışsak, ülkemizin güvenliği söz konusu olduğunda siyasi geleceğimizi değil, ülkenin geleceğini düşünürüz.

 

"RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER"

Bir kez daha söylüyorum kamu düzeni söz konusu olduğunda Türkiye demokratik hukuk devletidir ve hukuk dışına çıkan herkes cezalandırılacaktır. Kimin burada parmağı varsa hepsinin hesabı sorulur. Türkiye´nin bir kuralsızlar ülkesi haline dönüştürülmesine izin vermeyiz. Herkesin aklını başına alma zamanı gelmiştir. Rüzgar eken fırtına biçer.

 

Dün sabaha karşı gelen acil telefonla Erzurum´da bir köye hamile bir hanıma yardıma çıkan sağlık personeli kaçırılıyor. O sırada hamile vatandaşımız hayati tehlike geçiriyor. Biz buna göz mü yumacağız?

 

"KILIÇDAROĞLU´NA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Suruç olayından bu yana parti liderlerine çağrıda bulunuyorum. CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu´na teşekkür ediyorum. Onun dışında olumlu cevap alabildik mi?

 

"OLAYLARI SABIRLA İZLEYEN 78 MİLYON VATANDAŞIMIZA..."

Suriye ve Irak´ta ne olursa olsun Türkiye´yi tehdit etmesine izin vermeyiz. Bütün bu olayları sabırla izleyen 78 milyon vatandaşımıza; Türkiye demokratik hukuk devletidir. Bunun gereği yapılmaktadır ve yapılacaktır. Hukuk kuralları dışında kimsenin vatandaşlarımızı tehdit etmelerine baskı uygulamalarına izin verilemez. Başarılı bir seçim sonrasında Türkiye´nin boşluğa düşmemesi ve hükümetsiz kalmaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamu düzeni ve ekonomik istikrar sağlanmaya devam edecektir.

 

"GÜN OMUZ OMUZA VERME GÜNÜDÜR"

Siyasi partilere de mesajımız açıktır. Gün omuz omuza verme günüdür. Yeniden herkesin bir değerlendirme yapması gerekiyor. Türkiye´yi hükümetsiz bırakmayalım diyoruz bazıları "Biz bu sürecin içinde yokuz" diyor.

Terör gruplarına mesajımız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle mücadeleyi yıllardır sürdürüyor. Bütün bu suçların cezasını ödeyeceksiniz. Kimse Türkiye´yi tehdit etmeye yönelmesin.

 

"YURTDIŞINDAKİ ÇEVRELERE SESLENİYORUM"

Ve yurtdışındaki çevrelere sesleniyorum. Türkiye´nin dostluğu güçlüdür. Tahammülümüzün sınırlarını kimse zorlamamalıdır. Dost ve müttefiklerimiz bir kez daha Türkiye´nin gücünden emin olmuşlardır. Türkiye´ye hasmani düşünceleri olanlar da anlamışlardır.Bu noktasal bir operasyon değildir, süreçtir.

 

"TAHAMMÜLÜMÜZÜN SINIRLARINI KİMSE ZORLAMAMALI"

Terör gruplarının arkasındakilere; Türkiye yıllardır terörle uğraşmaktadır. Bütün bu suçlarınızın karşılığını mutlaka vereceksiniz. Kimse Türkiye´yi tehdit etmeye yeltenmemelidir. Türkiye´ni dostluğu kıymetlidir, en farklı bir tutumla karşılaşırsak mukabelesi sert olur.Tahammülümüzün sınırlarını kimse zorlamamalı.

 

SORU: Barzani ile olan görüşmeden aldığınız mesajları neler? İncirlik´in kullanımı konusunda takvim var mı?

 

Dün NATO genel sekreteri ile güvenlik konularını konuştuk. Bugün sayın Barzani ile görüşmemiz oldu. Cumhurbaşkanımız ve benim temaslarım sürecek. Barzani ile 1 saat konuştuk. Barzani Türkiye´nin operasyonlarının haklı nedenlere dayandığı ifade ettiler. Teröre karşı Türkiye ile beraber çalışmaya hazır olduklarını, işbirliği ile katkı sağlayacaklarını ifade ettiler. Temasların sürmesine karar verdik.

 

Mutabakat açıklandı. Şuana kadar yürütülen operasyonlar bu mutabakattan bağımsızdır. Şimdi önümüzdeki günlerde bu mutabakatın nasıl uygulanacağıyla ilgili olarak düzenlemeler yapılacak.

 

SORU: Çözüm sürecİ bitti mi? Yarın ki yürüyüş iptal oldu gerekçesi var mı? AK Parti TBMM çağrısına gidecek mi?

 

Çözüm süreci milli birlik kardeşlik süreci gibi değişik dönemlerde sürdürülen süreç bizim için tarihidir.

 

2013 Mayıs´ında Türkiye´deki silahlı unsurların Türkiye´yi terk etmesi sürecine gelinmişti. Muhatabımız da sadece bir kesim değim bütün vatandaşlarımızdı. Bakın 2015´in Temmuz´undayız. Bırakın ülkeyi terk etmeyi gittikçe silahlanarak çözüm sürecini istismar eden bir yola girdiler. Sabırla, sürekli bu unsurlara Türkiye´ye terk etmeleri çağrısında bulunduk.

 

Bu unsurlar bir taraftan baskıları artırarak demokratik seçimlere müdahale etmeye cüret gösterdiler diğer taraftan Suriye´deki süreci kullanarak farklı üsluba yöneldiler. Çözüm sürecini istismar eden kim olursa olsun tutumumuzu açıkça ortaya koyacağız.

 

Polisimiz ensesinden vurularak şehit edilecek, HDP yetkilileri bunu kınama cesareti bile gösteremeyecek. Dün uçaklarımız Kandil´i vurdu. Kim aynı mesajı vermeye kalkarsa karşılığını görecek.haber10