Anahtar Kelimeler: Dugin Türkiye uyardı
  • Cumartesi 17 ° / 4 ° Bulutlu
  • Pazar 19 ° / 7 ° Bulutlu
  • Pazartesi 21 ° / 7 ° Bulutlu

Dugin Türkiye´yi uyardı!

Rusya lideri Putin´in kara kutusu olarak bilinen Prof. Dugin, ABD´nin Türkiye´ye ekonomik yaptırım yapacağını söyleyerek uyardı: Sürekli saldıracaklar. Ekonominizi kurtarmak için B planı yapın.

Türkiye´yi 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce "Orduda hareketlilik var." diye uyaran ve "Putin´in kara kutusu" olarak bilinen Rus filozof Prof. Aleksandr Dugin, Gazete Habertürk´ten Nalan Koçak´a konuştu. Dugin, ABD´ye karşı Türkiye´ye önemli uyarılarda bulundu.
 
İşte o röportajdan çarpıcı bölümler:
 
Putin´i Erdoğan konusunda ikna eden siz miydiniz?
 
-Evet, yardımlarım oldu çünkü savaşın eşiğine gelmiştik! Ama başkanımız öyle ikna edilecek birisi değil. Putin, rasyonel ve realist biri. Eğer bazı konuda deliller varsa, değerlendirir.
 
"PUTİN´İ DARBEYİ DESTEKLEMESİ İÇİN İKNAYA ÇALIŞTILAR"
 
-CIA´nın darbe girişimi için 2 milyar dolar harcadığını iddia ediyorsunuz. Neden başarısız oldular?
 
Türk ordusunu hafife aldılar. Ergenekon ve Balyoz´dan sonra orduda Erdoğan´ı destekleyecek kimsenin kalmadığını düşündüler. Fakat ordudaki Kemalistler Erdoğan´ı destekledi. CIA ayrıca o gece Rusya ve Türkiye arasındaki iletişim kanallarını kesmeye çalıştı.
 
-Ne yaptılar?
 
Putin´i Türkiye karşıtı bir pozisyon almaya iknaya çalıştılar. Erdoğan´dan başka bir liderin daha iyi olacağını, iç savaş çıkacağını ve Rusya´nın bu savaşı kendi lehine kullanabileceğini söylediler. CIA Putin´in etrafındaki etkili isimleri organize etti. Fakat Putin ikna olmadı. Çünkü bu Türkiye´nin sonu demekti. Daha önce söyledim, darbe sonrası için Kürtler isyan çıkarma hazırlığı yapmıştı.
 
-Yeniden böyle bir girişim olur mu?
 
Bence olmaz. Başka yollar kullanacaklardır çünkü hâlâ yüksek pozisyonlarda CIA´ya bağlı kişiler var ama organize olmaları kolay değil.
 
"ABD ZAYIF NOKTANIZI KULLANMAYA ÇALIŞACAK"
 
-FETÖ´nün miadını doldurduğunu ve ABD´nin yeni bir maşa örgüt bulacağını iddia ediyorsunuz. Ne olabilir?
 
Pek çok faktörü bir araya getirecekleri bir strateji izleyeceklerini düşünüyorum. Mesela etnik çatışma, ekonomik-sosyal tehditler, siyasi ve askeri elit içerisinde Erdoğan karşıtı huzursuzluk yaratmak. Amerikalılar bütün zayıf noktaları kullanmaya çalışacaktır.
 
- Zarrab davasını da bu çerçevede değerlendirebilir miyiz?
 
Kesinlikle bütün ekonomik ilişkileri kullanacaklar. Sürekli saldırı altında olacaksınız. İran´a, Rusya´ya yaptırım uygulanıyor. O kadar eminim ki Türkiye´ye de yaptırım uygulayacaklar. Ekonominizi kurtarmak için B planı yapmalısınız.