• Cumartesi 17 ° / 4 ° Bulutlu
  • Pazar 19 ° / 7 ° Bulutlu
  • Pazartesi 21 ° / 7 ° Bulutlu

EFKAN ALA DARBE GİRİŞİMİNİ ÖĞRENDİĞİ AN İLK OLARAK EMNİYET GENEL MÜDÜRÜNÜ ARAYARAK BAKIN NE DEMİŞ

EFKAN ALA DARBE GİRİŞİMİNİ ÖĞRENDİĞİ AN İLK OLARAK EMNİYET GENEL MÜDÜRÜNÜ ARAYARAK BAKIN NE DEMİŞ

 

 

İçişleri Eski Bakanı ve Ak Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Habertürk TV´de Didem Arslan Yılmaz´ın sorularını yanıtladı.

17-25 Aralık´tan, 15 Temmuz kanlı darbe girişimine Türkiye´nin FETÖ ile mücadelesinin dününde ve bugününde neler var? Darbe Komisyonuna neler anlattı? 15 Temmuz Darbe Girişimini öğrenince ne yaptı? Adil Öksüz yakalandıktan sonra neden serbest bırakıldı?

İçişleri Eski Bakanı ve Ak Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Habertürk TV´de yanıtlıdı.

TÜRKİYE´NİN TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELESİ

Liderden sonra her seferinde sıkıntılı dönem başladı. Ekonomisi geriye gitti. Lider bırakınca Özal sonrasını düşünün Özal sonrası böyle bir imkan doğmadı. Bizim tecrübemizle bu gelişmelerin karizmatik lider ile olduğunu gördük. Anayasa değişikliği ile bunu sağlamlaştırdık. 

FETÖ İLE MÜCADELE

Sistemi bir bütün olarak ele almazsanız, bunu çözemezsiniz. 28 Şubat darbesi olmasaydı FETÖ örgütü bu kadar kökleşebilir miydi? Bu kadar yaygınlaşabilir miydi? 

İç Güvenlik Yasası hazırlanırken jandarmanın da İçişleri Bakanlığı´na bağlanıp atamaların bakanlık tarafından yapılması öngörülüyordu. O zaman doğrusu 17-25 darbe girişiminden sonra bunların bu tür bir kalkışma ihtimalini ortadan kaldırmak için alınması gereken çok acil tedbirler olarak gördük. Meclis´e götürdük. Emniyet´teki değişikliklerde dava açıp geri geliyorlardı. Geri gelmemeleri için İç Güvenlik Yasası´nı getirdik. Bu değişiklikleri hızla yapmazsak başka bir darbe girişimi ile karşılaşılabileceği ve baş etmenin zor olabileceği kanaati oluştu. Değerlendirdik tabii tedbirleri aldık. FETÖ´nün suç örgütü olarak ortaya çıkmasından itibaren ciddi adımlar atmaya çalıştık. Maalesef Meclis´te muhalefetin ortaya koyduğu direnci hatırlayın.  

Şunun altını çizmek lazım; bir örgüt olduğu, 17-25´te ortaya çıktı, darbe yapmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Seçilmiş hükümeti alaşağı etmek için çalışmışlar. Fezlekeler hazırlamışlar savcılığa götürmüşler. Böyle bir durumda bunların suç işlediği ortaya çıktı. O zaman bile mevcut düzenlemelere ek düzenlemeler vardı. Siyaset bize yardımcı olmadı. Daha önce girmiş ama suç işlememiş o kişilere ilişkin yarın suç işleyebilir diye bir uygulama yok. 

2010 REFERANDUMU SONRASI ÖRGÜTÜN PALAZLANDIĞI İDDİASI

2010 referandumunda ben o anayasa maddelerini hazırlayan grubun içerisindeydim. Bizim hazırladığımız maddelerde çoğulculuğu esas alan maddeler vardı. Meclis´te kabul edildi. Anayasa Mahkemesi iptal etti. Tek çarşaf hale gelecek dedi. Eğer onu iptal etmemiş olsalardı çoğulcu bir yapı olacaktı. Her bir hakim savcı tek bir kişiye oy verecekti. Bir denge olacaktı. Bunu Ak Parti´ye sormanın anlamı yok. İptal edenlere bakmak lazım. 

ERGENEKON-BALYOZ DAVALARI

Bizim aldığımız kararla onlar belli bir mecraya girdi. Daha önce atılmalar olmuştu. Onlar için de kanunlar çıkardık. Bir kısmının uydurma olmadığı açığa çıktı. Ergenekon, Balyoz adında şu olur bu olur. Hükümete karşı bir oluşum olmuştu. Bir darbe hazırlığı yapılmıştı. Kumpasla oraya dahil edilip kendi adamlarının önünü açmak için kumpas kurduğu açık. İnsanları ne aklamak ne de itham etmek doğru değil. Kendi çıkarına kullandı. 

DARBE KOMİSYONUNDAKİ CEVAPLARI

Dışarıdan bakınca çok makul kendi içerisinde birçok soru sorabilirsiniz . Eğer bunları adım adım yerine getirebilen bir sistem olsaydı haklı olabilirdiniz. Daha kendi okulları, askeri şura kararları bunların hiçbiri yargıya açık değildi. Jandarma yasasını ilk kez götürdüğümde bana sorulan ilk soru ´Jandarmayı siyasallaştırıyor musunuz?´ demişlerdi. Bu terminolojiyi bırakın. Cumhurbaşkanınız seçecek parti 365 milletvekili var. Salt çoğunlukla seçebilir kurallar belli. Asker muhtıra verdi. Her şey sütlimanındı da yapılmadı diye bir şey yok. Her türlü imkanı demokrasi için kullandı AK Parti.

DARBEYİ ÖĞRENİNCE NE YAPTI?

Erzurum´daydım. Sağlık Bakanımızla gelmiştim. Akşam 21 uçağı ile protokol bizi uğurladı. THY´nin 21.20´deki, 150 kişilik uçakla bindik, Ankara´ya geldik. Bir insan bir şey söylerken sefil bir duruma düşmemeli. İspat etmeli. Ankara´ya indikten sonra daha kapılar açılmamış. Yerde hareket halinde o arada korumalar, efendim millet homurdanmaya başladı. Darbe oluyormuş tam telefona bakarken arama var. MİT Müsteşarı aradı ´ Alo´ dedim. "Sayın Bakanım darbe oldu" dedi. Bu saat 11 sularındaydı. Kapılar çaldı ben indim VIP´ye geçtim. Orada bizim Çorum Milletvekili ile merhabalaştık. O da bir yere gidiyormuş ben Emniyet Genel Müdürü ile görüştüm ´Silahla karşı durulacak asla hiçbir yer verilemeyecek. Bütün teşkilatlara talimat veriyorsun gözaltına alınıyorlar´ dedim. O gece Güneydoğu´da Özel Harekat polislerini getirdik. Ankara´ya getirdik. Geldiler fakat uçaklar uçtuğu için Nevşehir´e indiler sabah da kara yolu ile Ankara´ya indiler. Onlardan tekrar aldık oraları. Sonra Hava Kuvvetleri Komutanları ile görüştüm. Diyarbakır´dan benim indiğim uçağı indirmek için iki tane F-16 kaldırmışlar. Sonra uçaklar kalkmasın diye talimat gelince hangisine uyacaklarını karar verecekleri sırada ben inmişim.

KOMİSYONDAKİ AÇIKLAMALARI

Biz 17-25 olunca soruşturmalara açtık. İzmir´deki kumpas davaları dinlemeler filan o zaman ortaya çıktı. Biz bilmiyorduk devletin elemanlarıydı. Şimdi o zaman soruşturma açınca gördük ki ´Van Minut´ olmuş ondan sonra hükümet karşı kırpırdanmalar başlamış hükümet aleyhinde dava açılmış ve dinlemeler başlamış. Net bir şekilde ortaya çıktı. Dinlemeler suçtu. Bunlara ek dinlemelerle 500 bin olmuş. Hukuksuz işlemlerinde dolayı soruşturma açıldı görevden alındılar. Artık kamuoyuna mal olmuş bir örgütten bahsediyoruz. Bundan sonra onların davalarına gidip boy gösteren onların medyasına konuşan siyasiler ortaya çıktı. Oraya gidip özel olarak desteklemek suç. Artık örgüt oldukları ortaya çıkmış.

ADİL ÖKSÜZ´ÜN ELDEN KAÇMASI

O zaman emniyet yakalamış adliyeye teslim etmiş serbest bırakmış savcılık. Prosedür tamamlanmış yargı serbest bırakmış. Sonra hakimler görevden alındı. Böyle bir ciddi örgütlenmiş devlet içerisinde devletin sorularını çalarak her türlü yöntemi kullanan bir yapıdan bahsediyoruz. Kimin hatası varsa onlar da soruşturuluyor. Demek ki yapılamamış yapılsa iş buraya gelmezdi. 

EFKAN ALA, ADİL ÖKSÜZ´ÜN ARANMASI İÇİN İKİ AYRI BİRİM KURMUŞTU

Ayrıldık tabi oradan. Orada değerlendirmeler yapılıyor. Sayın Bakan da söyledi. Kaç tane Adil Öksüz var kamuoyuna mal olmuş olan. Aynı öneme sahip onlarca Adil Öksüz yakalandı tutuklandı. Çok özel iletişim ağı kurmuş olanlar yakalandı. Bu konu da soruşturuluyor. Ondan sonrasını bilmiyorum. 

15 Temmuz´dan önce Ak Parti bu işe kendi başını koydu. Kendi partimizdeki bir kısmı da ne olduğunu anlayamadı. Ama 15 Temmuz´dan sonra bütün siyasi mekanizma da anladı. İklim daha değişti. Elimizden geleni ortaya koyduk ve gereğini yapmaya çalıştık. 15 Temmuz´dan sonra siyasi atmosfer değişti. Bütün genel başkanlar Yenikapı´ya gitti. Bu birlikteliğe ihtiyaç var. Terör örgütleri ile mücadelede siyasi birlikteliğe ihtiyaç vardı.

FETÖ´NÜN SİYASİ AYAĞI

Siyasi ayağını söyleyen partiler kendi içlerine bakmalı. Hakikaten Cumhurbaşkanı Ak Parti´den bunların böyle gelip yuvalanmaması için çok önemli hassasiyetle durdu. İlk harekete geçen de Ak Parti oldu. İki üç tane milletvekili ihraç edildi soruşturma açıldı. Belediye Başkanları vardı görevden alındı. Ak Partiye karşı böyle bir büyük darbe girişiminde bulunulacak ve siyasi ayağı olmayacak. İyi de AK Parti´den olmayacakları açık. Hükümete karşı yapıyorlar zaten. Herkes kendine dönüp bakmalı burada mantık yürütmek gerekirse AK Partiye karşı olan kişiler, siyasete AK Parti dışından kişileri getirir. 

YENİ BİR DARBE İHTİMALİ VAR MI?

Önce karşıdaki örgüt şöyle mi böylemi olacak yerine sistemini düzenleyeceksiniz. İsteseler de darbe yapamayacaklar. O bakımdan biz de sistemi değiştirelim 12 Eylül anayasasından kurtulalım kimse darbe yapamasın. Temizlenmeler devam ediyor. Teyakkuz halinde olmak lazım. Rehavet halinde olmamak lazım. Bunlar devam etmeli. İmkanı ortadan kaldırmaya ehemmiyet vermeliyiz.

KATAR KRİZİ

Ben Türkiye´ye yansıması olacağını sanmıyorum. Türkiye´nin tavrı belli Cumhrubaşkanımız açıklama yaptı. Türkiye bölgede istkrarsızlığın kimseye yarar sağlamayacağını iletti.

HABERTÜRK