Anahtar Kelimeler: ERZURUM AÇIKLAMAYI KONUŞUYOR
  • Cuma 18.5 ° / 6 ° Light rain
  • Cumartesi 17.2 ° / 4.2 ° Açık hava
  • Pazar 18.4 ° / 5.9 ° Açık hava

ERZURUM BU AÇIKLAMAYI KONUŞUYOR

Belediyelerin Üçüncü Bir Denetime İhtiyacı Var En Büyük Hırsızlıklar, Kötülükler, Belalar İMARDAN Geliyor?

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki´nin ?En büyük hırsızlıklar imarda? sözü Erzurumlular tarafından da dikkatle takip edildi.

Bakan Özhaseki´nin bu ezber bozan açıklamasının, bütün illeri kapsayan bir denetleme ve incelemenin de işaret fişeğini ateşlediği yorumlarının yapılmasına kapı araladı.

Çevre Bakanı ÖZHASEKİ´nin açıklamaları birkaç gündür konuşuluyor. Belediyeler tarafından da özellikle takip edilen bu ezber bozan ilkeli çıkış, duyarlı insanlarca alkışlanıyor. 

Bakan Mehmet  Özhaseki, ortalıkta dolaşan imar hikayelerinin o kadar rahatsız edici olduğunu vurgulayarak ?Cumhurbaşkanımıza ve başbakanımıza ilettik. İmar uygulamaları açısından ayrıca denetlenmesi lazım. Belediyelerin üçüncü bir denetime ihtiyacı var. En büyük hırsızlıklar, kötülükler, belalar imardan geliyor? diye konuştu.

Bakan Özhaseki, ?Anayasadan kaynaklanan hükümden dolayı belediyeler İçişleri Bakanlığı´na bağlı. Fakat onların parasını biz gönderiyoruz. Kredi talepleri, değişik fonlardan kaynak istediklerinde bize geliyorlar. İmarla ilgili düzenlemeleri de biz yapıyoruz. Türkiye´de şu anda belediyeler konusundan vatandaşın en çok şikayet ettiği konu imar. Kimse temizlikten, parklardan, çöp toplanmasından uzun boylu bir şikayet etmiyor. Fakat ortalıkta dolaşan imar hikayeleri o kadar rahatsız edici ki, hepimizin içini döndürüyor. Bu müthiş bir sıkıntı. Adalet duygusunu da sarsıyor. İnsanlar arasındaki bu dedikodular belediyelere yönelik güveni de sarsıyor.?

 ?İmar uygulamaları açısından ayrıca denetlenmesi lazım. Denetimi biz yapabiliriz. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı´na sunacağımız 6 aylık planda belediyelerle ilişkilerimiz de olacak. 21 sene belediye başkanlığı yaptım. Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı denetler belediyeleri. Bazen Sayıştay öyle abartır ki, denetim işkenceye dönebilir. Ama buna rağmen denetlemeli, itirazımız yok. Diğeri de İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişlerinin yaptığı denetimdir. Belli aralıklarla bu denetim yapılır. Onlar işlemlere bakarlar.?

Bakan Özhaseki´nin bu ezber bozan açıklamasını yorumlayan Erzurumlular Devletin bu konuda bundan sonra daha titiz olmasını alkışladıklarını dile getirdiler.

Erzurum´da özellikle Yakutiye Belediyesi´nin bir an önce mercek altına alınmasını isteyen vatandaşlar, Yakutiye İççe Belediyesinde pek çok ?imar hikayesinin? ortalıkta aylardır dolaştığına vurgu yapıyorlar.