Anahtar Kelimeler: Erzurum İsrail protestosu
  • Pazartesi 14.9 ° / 3.1 ° Dağınık bulutlar
  • Salı 12.2 ° / 1 ° Dağınık bulutlar
  • Çarşamba 10.4 ° / -1.2 ° Bulutlar

Erzurum´da İsrail protestosu

Erzurum´da AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen etkinlikle İsrail, Müslümanlara uyguladığı şiddet, ABD ise Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak ilan etmesinden dolayı protesto edildi.

Yakutiye Kent meydanında toplanan vatandaşlar İsrail ve ABD aleyhine sloganlar atarak Filistin´in yanında olduklarını belirtti. Basın açıklamasının da yapıldığı gösterilerde İsrail ile ABD´nin Kudüs kararına tepki gösterildi. 
AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, ?ABD´nin skandal kararı sonrası Büyükelçilik binasını Kudüs´e taşıması, Gazze´de katliama neden oldu. Filistin´de yapılan protestolara İsrail ordusu sert bir şekilde karşılık verdi. 60 Filistinli Müslümanın hayatını kaybettiği müdahalelerde çok sayıda da yaralı var. Yapılan katliam sonrası Türkiye 3 gün ulusal yas ilan etti. ´İşgale Karşı Ses Ver´ sloganıyla bugün İsrail ve ABD´yi protesto ediyoruz. Bizler Filistinli kardeşlerimizin maruz kaldığı zulme sessiz kalmamak ve seslerine ses katmak amacıyla buradayız. Bu büyük felaket gününün yıldönümünde üstelik bir Amerika´nın elçiliğin Müslümanların Haremi Şeriflerinden olan Kudüs´e taşımasını kabul etmediğimizi, elçiliğin açılış merasiminin Nekbet Günü´ne denk getirilmesini lanetlediğimizi ve kınadığımızı Erzurum´dan bütün dünyaya haykırıyoruz" diye konuştu. 
Polisin güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisi yaklaşık yarım saat sonra olaysız bir şekilde son buldu.