• Pazartesi 21 ° / 7 ° Bulutlu
  • Salı 23 ° / 8 ° Bulutlu
  • Çarşamba 20 ° / 9 ° Parçalı bulutlu

ERZURUMLULAR OLARAK BU YATIRIMA TALİBİZ!

?Volkswagen benzinli ve dizel otomobil üretmek için Türkiye ya da Bulgaristan´a fabrika yatırımı yapmayı planlıyor. İbre Türkiye´den yana dönmüş durumda. Bu koşullarda Alman devinin Erzurum´a yatırım yapması için avantajları var?

 

 

Otomotiv devi Volkswagen Grubu (VW) bu yılın başında Avrupa´daki emisyon sınırlamasına bağlı olarak Almanya´daki fabrikalarında elektrikli araç üreteceği için Doğu Avrupa´da yeni bir fabrika kurma kararı aldı. Şirket, bazı önemli modellerinin benzin ve dizel motorlu modellerini bu fabrikada üreteceğini duyurmuştu. Bu yatırım yer için arayışta olan şirket yöneticilerinin Ankara´da hükümet yetkilileri ile görüştüğü biliniyor. 

Ankara kaynaklarına göre; ?Alman devi, 48´nci tesisi için Türkiye´de yer arayışında.

Bulgaristan yerine Türkiye´de karar kılmasının an meselesi olduğu edinilen bilgiler arasında, Kaldı ki bu yatırım için Türkiye diğer ülkelere göre daha cazip.

22 yıldır mevcut yabancı otomotiv şirketlerinin fabrika yatırımları dışında Türkiye´ye yeni hiç bir marka gelmedi. Son 10-15 yıldır Türkiye´ye yatırımı tartışma konusu olan Alman devinin gelmesi Türk otomotiv sanayi için çok ama çok önemli olduğu biliniyor.

2 Milyar Euro´luk bir yatırımın Erzurum´a katacağı çok şey var. 

Bunun için, Erzurum milletvekillerinin bir an evvel bir araya gelip Ankara´da bu yatırımın Erzurum´a kazandırılması için beraber çalışma yapmaları gerekmektedir.

Erzurum´un yerel dinamikleri, belediye başkanları, odalar, kurum ve kuruluşlarımız el birliği ile hareket edip bu yatırımı Erzurum´a kazandırmalarının hem Erzurum´a hem Türkiye´ye hem de Alman firmasına büyük yararlar sağlayacağını şimdiden duyuruyoruz.