• Salı 10 ° / 2 ° Bulutlu
  • Çarşamba 10 ° / 1 ° Bulutlu
  • Perşembe 14 ° / 0 ° Parçalı bulutlu

İYİ Parti seçime giremiyor mu? Yasa ne diyor? işte o madde!

MHP Lideri Devlet Bahçeli´nin açıkladığı 26 Ağustos erken seçim tarihi olarak kabul edilirse Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti seçime giremiyor... Peki sebebi ne yasa ne diyor?

 

 

MHP Genel Başkanı Bahçeli´nin "26 Ağustos´ta erken seçime gidelim" çıkışıyla ilgili bomba bir iddia gündeme geldi. 26 Ağustos seçim tarihi olarak belirlenirse Meral Akşener´in liderliğindeki İYİ Parti yasa gereği seçimlere katılamıyor.

SİYASİ PARTİLER YASASI NE DİYOR?

Siyasi Partiler Yasası´nın "Siyasi Partilerin Seçimlere Katılması" başlıklı 36 maddesine göre, "Siyasî partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması şart"...

MİLLETVEKİLİ TRANSFERİ

İYİ Parti´nin bu şartı yerine getirebilmesi için erken seçimin en erken Eylül ayı sonunda yapılması gerekiyor. İyi Parti´nin 26 Ağustos´ta yapılacak bir erken seçime katılabilmesi için bir başka yol da milletvekili transferi yapmak. 5 milletvekili bulunan İYİ Parti´nin transferlerle 20 milletvekiline ulaşıp Meclis´te grup kurması gerekiyor. 

YSK DA "İYİ PARTİ GİREMEZ" DEMİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu, Ocak ayında seçime katılabilecek partilerin listesini REsmi Gazete´de ilan etmişti. Seçime katılabilecek 9 parti arasında İYİ Parti yer almıyordu. Resmi Gazete´de yayımlanan YSK kararında, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi´nin seçimlere katılma yeterliliğine sahip olduğu belirtilmişti.