• Perşembe 18.3 ° / 7.6 ° Dağınık bulutlar
  • Cuma 19.2 ° / 5.6 ° Dağınık bulutlar
  • Cumartesi 18.2 ° / 6 ° Açık hava

Kafdağı´ndan Türk Dünyası´na bakış

Güneş Vakfı daha önce Kerkük ve Ermeni özel sayıları adı altında çıkardığı dergiyi bilimsel hakemli dergi olarak yeniden yayınladı.

 

 

Güneş Vakfı daha önce Kerkük ve Ermeni özel sayıları adı altında çıkardığı dergiyi bilimsel hakemli dergi olarak yeniden yayınladı. Yenilenen derginin ilk sayısı İran Özel sayısı adı altında çıktı. İran hakkında yapılan tarihi-arkeolojik araştırmaların yanında sanat-edebiyat ve coğrafya alanlarında da birbirinden güzel eserler ile kamuoyu ile buluştu.

CEYLAN AÇIKLAMA YAPTI

Dergi hakkında Güneş Vakfı başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan şöyle konuştu;

?Biz bir sivil toplum kuruluşuyuz. Yaklaşık 30 yıldan beri Erzurum´dan komşu ülkeler ile kültürel ve sosyal amaçlı ilişkiler kurmuş ve bu ilişkileri geliştirmiş bir vakıfız. Bugün dünyanın her yerinde tanınan vakfımız, özellikle Türk Dünyası ile sosyo-kültürel ve eğitim manasında yakın temaslar sağlayarak coğrafyamıza bilimsel anlamda hizmet sunmayı prensip edinmiştir. Bu maksatla çalışmalarımızı bu yıl 16-19 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştireceğimiz IV. Uluslararası Türk Şöleni ile taçlandıracağız. Vakfımızın yürüttüğü bilimsel faaliyetleri, bilimsel bir dergi adı altında yayınlamayı bölgemiz ve ülkemiz adına bir sorumluluk olarak hissettik. Bu nedenle dergimizi 6 ayda bir yayınlanan hakemli bilimsel dergi statüsüne kavuşturduk. İran özel sayısı adı altında çıkardığımız bu sayı yakın komşumuz ve kadim bir geçmişimiz olan İran´la ilgilidir. İran hakkında birbirinden değerli bilgileri bize sunan yazarlarımıza ve katkı sağlamak isteyen diğer bilim adamlarımıza vakfımız adına şimdiden teşekkür ediyorum. Dergimiz bundan sonra 6 ayda bir çeşitli konularda (tarih-edebiyat-sanat-coğrafya-folklor-arkeoloji vb) sosyal ve beşeri alanlarda yayın hayatına devam edecektir.