Anahtar Kelimeler: 0
  • Cumartesi 17 ° / 4 ° Bulutlu
  • Pazar 19 ° / 7 ° Bulutlu
  • Pazartesi 21 ° / 7 ° Bulutlu

KİRACILARINA VAKIF BEDDUASI GÖNDERECEK

KİRACILARINA VAKIF BEDDUASI GÖNDERECEK

KİRACILARINA VAKIF BEDDUASI GÖNDERECEK
Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü, sahibi olduğu işletmelerin kira gelirlerini tahsil edebilmek ve vakıf malı hassasiyetini arttırmak amacıyla kiracılarına `Vakıf Bedduası` gönderecek.

    Vakıflar, malının tahrip edilmesi, vakıf gelirinin aksatılmaması için Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü `Farkındalık` oluşturmak amacıyla çalışma başlattı. Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü`nün Erzurum, Erzincan ve Bayburt`ta binin üzerinde menkul ve gayri menkulu kirada. Bazı müşterilerin kira gelirlerini aksatması ve vakıf malının korunmasında gerekli hassasiyeti göstermemesi üzerine Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Üngan, kiracılara Kanuni Sultan Süleyman`ın ?Vakıf Bedduası`nı göndereceklerini açıkladı. Üngan, bir matbaaya 2 bin adet Vakıf Bedduası` bastırdıklarını ifade etti.
    Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Üngan, vakıflara ait mülklerde oturan bazı kiracıların kira gelirlerini aksattığını söyledi. Üngan, kira gelirlerinin vakıf hizmetlerinin sunumunda önemli yer tuttuğunu dile getirdi. Kira gelirleriyle yetim çocukların okutulduğunu, yoksul ailelere yemek ve gıda yardımı yapıldığının altını çizen Üngan, ayrıca söz konusu gelirle ecdat yadigarı vakıf eserlerinin restore edildiğini hatırlattı. Vakıf Bedduası`nı dağıtmasındaki amacın vakfiyelerin yaşatılması ve vakıf eserlerinin önemine dikkat çekmek olduğuna vurgu yapan Üngan,"Vakıf gelirleri çok önemli. Çünkü temelinde ve vakfiyesinde dua var." diye konuştu.

    Kanuni Sultan Süleyman Vakfiyesi`ndeki `Vakıf Bedduası` şöyle: "Allah`a ve Ahiret gününe inanan, güzel ve temiz olan Hazreti Peygamberi tasdik eden, Sultan, Emir, Bakan, küçük veya büyük herhangi bir kimseye, bu vakfı değiştirmek, bozmak, nakletmek, eksiltmek, başka bir hale getirmek, iptal etmek, işlemez hale getirmek, ihmal etmek ve tebdil etmek helal olmaz. Kim onun şartlarından herhangi bir şeyi veya kaidelerinden herhangi bir kaideyi bozuk bir yorum ve geçersiz bir yöntemle değiştirir, iptal eder ve değiştirilmesi için uğraşır, fesh edilmesine veya başka bir hale dönüştürülmesine kastederse, haramı üstlenmiş, günaha girmiş ve masiyetleri irtikap etmiş olur. Böylece günahkarlar alınlarından tutularak cezalandırıldıkları gün Allah onların hesabını görsün. Mâlik onların isteklisi, zebaniler denetçisi ve cehennem nasibi olsun. Zira Allah`ın hesabı hızlıdır. Kim bunu işittikten sonra, onu değiştirirse onun günahı, değiştirenler üzerindedir. Kuşkusuz O, iyilik edenlerin ecrini zayi etmez..."

    "Her kimse ki; Vakıflarımın bekasına özen ve gelirlerinin artırılmasına itina gösterirse, bağışlayıcı olan Allahu Teâlâ`nın huzurunda ameli güzel ve makbul olup, mükâfatı sayılamayacak kadar çok olsun, dünya üzüntülerinden korunsun ve muhafaza edilsin..."