Anahtar Kelimeler: Mehmet Sekmen Temmuz Mesajı
  • Perşembe 21 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 18 ° / 4 ° Sağanak
  • Cumartesi 22 ° / 2 ° Güneşli

Mehmet Sekmen´den 15 Temmuz Mesajı

Sekmen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla andı. 
Başkan Sekmen, ?Bizler Hürriyet ve İstiklale âşık kahraman bir şehrin evlatlarıyız. Söz konusu vatan davası olduğunda her birimiz canımızı seve seve feda ederiz? dedi. Başkan Sekmen, mesajında şunları kaydetti: ?Üzerinde sere serpe gezindiğimiz toprağın her bir metrekaresi hürriyet ve istiklale kendisini adamış nice kahramanın şehit kanıyla vatanlaştırılmıştır. Ümmeti İslam bugünlere nice şehitler vererek gelmiştir. Aziz milletimizin Dünya Demokrasi Tarihi´ne kanıyla, canıyla yazdığı 15 Temmuz Demokrasi Destanı, milli hafızamızdan asla silinmeyecek kadar büyük bir öneme sahiptir. Vatan haini FETÖ ve işbirlikçilerinin kanlı darbe girişimi karşısında vakur, cesur ve âlicenap tutumuyla Türkiye´ye örnek olan Dadaşların 15 Temmuz gecesindeki onurlu duruşu tarihin her bir sayfasında nesiller boyu şükranla anılacaktır. Tarih; Demokrasi Destanı´nın nasıl gerçekleştiğini, aziz milletimizin cesaret ve dirayetini, Başkomutanımızın ferasetini, kahramanlarımızın Allah rızası uğruna nasıl şehit olduğunu büyük bir kıvançla yazacaktır. Tarih, iman ve bayrağın ahenkleşen kudretiyle yurduna göz dikenleri yok eden aziz milletimizin kahramanlığını asla unutmayacaktır. 15 Temmuz´da gürleyen topların sesine, fethi müjdeleyen tekbir sesleriyle karşılık veren şehitlerimizi asla unutmadık ve unutmayacağız da.?
 
?Erzurum Anadolu´nun milli refleksine yön verdi?
 
?Vatan davasında her zaman en ön saflarda yer alan milli mücadelenin mihenk taşı Şehr-i Mübarek, 15 Temmuz´daki darbe teşebbüsünde yurdun dört bir sathına örnek teşkil eden muhteşem bir duruş sergiledi? diyen Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: ?Tıpkı 93 Harbi´nde olduğu gibi sela ve ezan sesleriyle birlikte tek yürek ve tek vücut olan Dadaşlar, Hürriyet aşığı bu şehri yeniden ayağa kaldırarak Anadolu´nun milli refleksine adeta yön verdi. Erzurum´da her bir bebek kahraman vatan evladı gibi bir Mehmetçik olarak doğar. Şahadet bu şehrin çocukları için emsalsiz bir onurdur. İşte bu ruh, mukaddesatına olan düşkünlük, vatan ve millet sevgisi, çelikleşmiş iman gücü tıpkı Çanakkale´de olduğu gibi tarihe şu mesajı vermiştir: ?Erzurum geçilmezdir´ Hüseyin Nihal Atsız´ın muhteşem ifadesi var ya ?İnsan büyür beşikte mezar da yatmak için kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için´ İşte O gecede Anadolu´nun her bir köşesinde olduğu gibi Seyyid Onbaşıların, Ulubatlı Hasanların, Sütçü İmamların, Mehmet Muzafferlerin, Nenehatunların ruhunu taşıyan Dadaşlar, annelerinin ak sütüyle büyüyüp, kalplerindeki iman ve vatan aşkıyla Hakk´a yürüyen demokrasi şehitlerimizi, saygı, sevgi ve şükranla anmıştır.?
 
?Aziz milletimiz o gece, FETÖ iblisi ve postallı hain satılmışlara asla geçit vermedi?
 
Başkan Sekmen, 15 Temmuz´da Dadaşların tüm Dünya´ya anlamlı mesajlar verdiğini söyledi. Sekmen, şöyle devam etti: ?O gece Dadaşlarla birlikte Cumhuriyet Caddesi´nden tüm dünyaya seslenerek, terörist başı FETÖ ve postallı satılmışlara şu mesajı verdik: ?Ey alçaklar! İster Pensilvanya´dan talimat alın isterseniz haçlı zihniyetinden Allah için, vatan için, bayrak için ölmeyi göze alan bu milleti Hak davasından geri çeviremezsiniz. Milli irademizi yok edemezsiniz. Buna gücünüz yetmez. Top, tank ve tüfek sindiremez bu milleti, işte imanın erleri işte Hazreti Muhammed´in ?Ümmetim ümmetim´ diye Yüce Allah´a şefaat istediği İslam´ın geleceği ümmet işte burada. Şimdi size soruyorum tarihi yeniden yazan kahraman ecdadın torunları olan Dadaşları darbe yıkabilir mi? Doğu Türkistan´dan Balkanlara, Buhara´dan Semerkant´a, Suriye´den Mısır´a, Arakan´dan Mayanmar´a kadar bütün İslam coğrafyasında mümin kardeşleriyle ekmeğini, aşını, suyunu paylaşan mazlumların ümidi bu aziz milleti cunta devirebilir mi? Deviremez, yıkamaz, bölemez kimse bizi. Çünkü biz biriz, beraberiz, diriyiz, çünkü biz kardeşiz. Kardeşlerim, işte bu düşman başka bir düşman... Ta silahlı kuvvetlerimizin içerisine girmişler. Adına FETÖ denilen vatan hainleri, milli irademizi yıpratmaya teşebbüs eden bir avuç çapulcu tayfası yol kapatıp, masum vatandaşlarımızın üzerine bomba yağdırdı. Kefenini giyerek bu aziz davaya gönül vermiş olan bizleri Hak davasından kimse döndüremez. Okyanus ötesindeki hain bunu böyle bil Erzurum geçilmez, Çanakkale geçilmez, Türkiye geçilmez´ İşte o gün hürriyet şehri Erzurum´dan dünyaya böyle seslendik. Zafer Allah´ın, zafer İslam´ındır.?
 
?Erzurum milli iradenin bayraktar şehridir?
 
Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum´un milli iradenin bayraktar şehri olduğunu ifade etti. Sekmen, şu değerlendirmede bulundu: ?Erzurum milli iradenin bayraktar bir şehridir. Başkomutanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın çağrısı ve aziz milletimizin ferasetiyle istiklal ve istikbale bayraktar olan milli mücadele şehrinden Anadolu´ya yayılan bu destanı gelecek nesillere aktarmak her birimizin ortak görevidir. Medeniyetini barış ile inşa edenlerin, hak isteyene hakkını, başkaldıranın başını ezenlerin vatanında Başkomutanımızın dirayetiyle istiklal ve istikbalimiz için fert fert ay yıldızlı bayrağımızın sancağı olduk. Yiğitlerin boy boy al sancağımızla başak verdiği o gece Süleyman Şah´ın, Murat Hüdavendigar´ın, Fatih Sultan Mehmet Han´ın, Hoca Ahmet Yesevi´nin, Yunus Emre´nin, Mevlana´nın ve Hacı Bektaş´ın ruhunu hissettik demokrasi meydanlarında Hak ve Vatan davasının sırrına erenlerle tek vücut olarak, hainlere geçit vermedik. Yasir gibi, Ammar gibi, Sümeyye gibi 249 demokrasi şehidimiz de bildiği Hak davasından asla geri dönmedi. İşte o İstiklal gecesinin arkasındaki yüksek inanç ve ruhu bugün çok iyi anlamamız gerekir. Unutmayalım ki ecdadımıza bu yüksek ruhu kazandıran ?Din-i mübin-i İslâm´ dır. O günü hafızamızdan hiç çıkarmayacağız. Terörist başı satılmış FETÖ ve işbirlikçilerinin bu aziz vatana kastını asla unutmadık ve unutmayacağız da Erzurumlular, 15 Temmuz gecesi Dadaşların bağrından çıkarak vatan toprağı için şüheda mertebesine ulaşan kahramanlarımız Murat Ellik, Oğuzhan Yaşar, Edip Zengin ve Yakup Sürücü´yü asla unutmadı ve unutmayacak. Bu vesileyle vatanımız, milletimiz, ezanımız ve ay yıldızlı bayrağımız uğruna şehit düşen tüm kahramanlarımızı saygı, sevgi, hürmet ve minnetle anıyorum. Destan yazdığımız o gece gazilik mertebesine ulaşan yiğitlerimize ve nene hatunlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bütün şehitlerimizin ruhları şad, makamları cennet olsun.?