Kenan Biliz Nasıl para Tahsil Ediyordu?

Kenan Biliz Nasıl para Tahsil Ediyordu?

Palandöken´de turizm zirvesi

Kafe 25´te düzenlenen toplantıda kış sezonu ve şehrin turizmi masaya yatırıldı

Başkan Sekmen Büyükşehir´in faaliyetlerini anlattı

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen,?Türkiye´yi nihai hedefimiz 2023´e taşıyacak olan partimiz, ileri demokrasi, insani kalkınma, güçlü ekonomi ve öncü ülke hedeflerini tek tek hayata geçirerek yirmi birinci asra AK mührünü vurmuştur´´ dedi.

5 sınav mercek altına alındı

FETÖ´cü Jandarma Yüzbaşı C.Ç.´nin itirafları sonrasında yüz binlerce kişiyi etkileyecek 5 sınav daha mercek altına alındı.

Başkan Orhan Aziziye İlçe Danışma Meclisi´nde çalışmalarını anlattı:

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, AK Parti Aziziye İlçe Danışma Meclisi´nde çalışmalarını ve projelerini paylaştı.

Emeklilerin Ocak zamları netleşmeye başladı

13 milyon emeklinin Ocak zamları netleşmeye başladı. Zam oranı 3 Ocak´ta Türkiye İstatistik Kurumu´nun enflasyon verilerinin açıklamasıyla belli olacak.

35 İl´de FETÖ Operasyonu

İstanbul Emniyeti´nde görev yapan, aralarında emniyet müdürlerinin de bulunduğu 166 kişinin yakalanması için 35 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Sınavsız Memur alımları başladı

KPSS´siz Memur alımları başladı.Bu kurumlara başvurmak için en az lise mezunu olmak yeterli.Alımlar ne zaman yapılacak ? tüm ayrıntılarıyla Anadoluhaber´de

HSYK´da yeni ihraçlar kimler ihraç edildi ?

15 Temmuz´dan bu yana ihraç edilen hakim ve savcı sayısı 3 bin 456 oldu.HSYK Genel Kurulu, FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan 66 hakim ve savcıyı daha meslekten ihraç etti.

Memurların beklediği haber maaşlar belli oldu

Yüzde 3 toplu sözleşme zammıyla maaşlar 79 ile 285 lira arasında artacak. Ayrıca enflasyon farkı ihtimali de var.

Öztürk Akkök; Herkesi Görevinin Gereğini Yapmaya Davet Etti

Öztürk Akkök; Herkesi Görevinin Gereğini Yapmaya Davet Etti

Emekli olmak isteyenleri ilgilendiriyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası geçtiğimiz günlerde yüz binlerce prim borçlusunu emekli edebilecek ´Krediyle Emeklilik Protokolü´nü imzaladı. Borçlu vatandaşlara emeklilik imkanı getiren düzenlemeden yararlanmak için son gün 31 Ekim.

2.El Telefon alırken Dikkat !

İkinci El Telefon alacaklar Dikkat ! İkinci el telefonlarda FETÖ tehlikesinin olduğu ortaya çıktı.

Bakan Albayrak´tan Çağrı merkezi müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2 bin 400 kişiye istihdam sağlayacak olan 9 çağrı merkezinin ekim ayından sonra iki ay içinde açılacağı müjdesini verdi.

Bakan Müezzinoğlu´ndan Taşeron işçileri ilgilendiren açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Taşeron işçilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.  • Çarşamba 20 ° / 9 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 18 ° / 5 ° Güneşli
  • Cuma 19 ° / 4 ° Güneşli

Memur emeklisine Ağustos müjdesi

Temmuz ayında enflasyon farkı ve zamlarını alan emekliler için Ağustos ayında da önemli gelişmeler yaşanacak. Memur emeklileri farklarını alacak. Bağ-Kur emeklisinin kesintisi azalacak. Toplu sözleşmede yeni zam oranları ve promosyon belli olacak.

Temmuz´da yüzleri gülen emekliler şimdi de gözlerini bu ay yaşanacak gelişmelere dikti. Temmuz´da emekliler hem enflasyon farklarını hem de toplu sözleşmeden doğan zamlarını maaşlarında gördü. Maaşı bin yüz liranın altında olan emeklilere 100 liradan başlayan seyyanen zamlar yapılarak maaşları artırıldı. Ağustos ayı da milyonlarca emekli için maaş artışı anlamına geliyor.Emekli Sandığı emeklisi 2 milyon 14 bin 79 kişiye 220 milyon 342 bin lira fark ödemesi yapılacak. Bu emeklilerin 1 Temmuz´dan geçerli olmak üzere aylıklarının fark tutarı, bu ay içerisinde aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerinden aylıklarını aldıkları gün itibariyle ödenecek. Aylıklarını 3´er aylıklar halinde alanlardan; birinci grupta Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde aylık alanlara 1 aylık tutarında, ikinci grupta Haziran- Temmuz- Ağustos döneminde aylık alanlara 2 aylık tutarında, üçüncü grupta Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde aylık alanlara 3 aylık tutarında, aylıklarını her ay alanlara 1 aylık farkı tahakkuk ettirildi. Bunun yanında Bağ-Kur emeklilerinden çalışanların maaşlarında yüzde 5´lik bir artış meydana gelecek. Emekli olup çalışmaya devam eden emeklilere Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi uygulanıyor.

 

YÜZDE 5 ARTIŞ

 

Emekli, bir işyerinde çalışıyorsa kesintiyi işveren ödüyor. Ancak emekli ticari faaliyette bulunuyorsa, maaşından kesinti yapılıyor. Yapılan düzenleme ile ticari faaliyette bulunan emeklilerin maaşından yapılan SGDP kesintisi Temmuz ödeme döneminden başlamak üzere yüzde 15´ten 10´a çekildi. Temmuz kesintisi, Ağustos´ta alınacak maaştan yapılacak. Bu nedenle çalışan emekliler yüzde 5´lik avantajı Ağustos maaşında görecek. Böylece emeklinin eline geçen para artacak. 355 bin 886´sı Bağ-Kur, 229 bin 653´ü SSK, 44 bin 946´u memur emeklisi olmak üzere toplam 630 bin 485 kişinin maaşında daha az kesinti yapılması nedeniyle artış olacak.

 

PROMOSYON ÇÖZÜLÜYOR

 

2 milyondan fazla emekli memurun yeni dönemdeki zam miktarları da bu ay yapılacak Toplu Sözleşme görüşmelerinde belirlenecek. Böylece memurlarla birlikte emeklilerin de 2016 ve 2017 yıllarında alacakları zam oranları ortaya çıkmış olacak. Toplu sözleşme görüşmelerinde ayrıca 11 milyon emeklinin merakla beklediği promosyon da karara bağlanacak. Promosyon kararı ile emekliler maaş aldıkları bankalardan ödeme alacak.

 

İKRAMİYE UMUDU

 

Memurların 30 yılın üzerindeki hizmeti için de emekli ikramiyesi almasını sağlayan kararın, daha önce emekli olanlara da uygulanmasının yolu açıldı.Ankara 12. İdare Mahkemesi´nde dava açan bir emekli memur, 30 hizmet yılından fazla geçen hizmet süresi için ikramiye almaya hak kazandı. AnayasaMahkemesi, 25 Aralık 2014´te aldığı kararla, emekli Sandığı Kanunu´nda yer alan ´emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yılı aşan süreler dikkate alınmaz´ ibaresini, Anayasa´ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Bu kararın yayımlanmasından sonra açılan davalardan biri sonuçlandı. Böylece emeklilerin 30 yıldan sonraki hizmetleri için de ikramiye almalarının önü açılmış oldu.Haber10