• Cumartesi 17 ° / 4 ° Bulutlu
  • Pazar 19 ° / 7 ° Bulutlu
  • Pazartesi 21 ° / 7 ° Bulutlu

MÖKKEM SALİH HERKESİN GÖZDESİ

Erzurum´daki Siyasiler, Bürokratlar ve İş adamları Ayakkabılarını boyatmak için ona geliyor

Erzurum´da herkes tarafından tanınan ve sevilen bir sima olan Nam-ı değer Mökkem Salih yıllardır ayakkabı boyacılığı yapıyor. Şehrimizde yaşayan Siyasetçiler, Bürokratlar ve İşadamlarının ayakkabı boyatmak için tercih ettiği kişi olarak dikkat çekiyor.

Erzurum´un yetiştirmiş olduğu renkli simalarından olan Salih Bayram tüm şehir tarafından tanınan ve sevilen bir sima olarak gah Kebapçı, gah dürümcü gah ayakkabı boyacaılığı yaparak ekmeğini kazanmanın peşinde koşuyor. Daha çocuk yaşlarında okul harçlığını çıkarmak hemde ev ekonomisine katkı da bulunmak için ayakkabı boyacılığına başlayan ve şehirde herkes tarafından Mökkem Salih olarak tanınan Salih Bayram omuzuna aldığı boya sandığıyla şehrin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesinde Yakutiye Medresesinin önünde kurduğu boya tezgahıyla kısa sürede mesleğinde parmakla gösterilen kişi haline geldi. Mökkem Salih hem Erzurumlu siyasetçilerin, bürokratları ve işadamların ayakkabı boyatmak için tercih ettiği kişi olarak da dikkat çekerken hemde şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerinde gerek insanlara karşı mütevazi kişiliği ve gerekse Erzurum sohbetleriyle hoş vakit geçirirken ayakkabılarını boyattığı kişi olarak dikkat çekiyor. 

"İŞİMİ SEVEREK YAPIYORUM"

Erzurum´un en eski ayakkabı boyacılarından bir tanesi olduğunu kaydeden Mökkem Salih, ´İşimi severek yapıyorum ve paramı kazanıyorum. Zaman geliyor aç kaldığım günler oluyor. Yağmur, kar yağdığı zaman iş olmuyor. Yine de her halime şükürler olsun. Bu mesleğin güvencesi yok. Bu meslek zor´ diye konuştu.

/resimler/2019-1/16/1446024580357.jpg