ÖMER ÇOMAKLI GÖNÜLLERİ BİRLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı´yı makamında ziyaret etti.

Çomaklı Gazetecilerle biraraya geldi.

Atatürk Üniversitesi Yeni Rektörü Prof.Dr.Ömer Çomaklı Erzurum Basını ile tanıştı

MEB´de FETÖ temizliği sona yaklaştı

Milli Eğitim Bakanlığı´nda yapılan FETÖ operasyonunda sona yaklaşıldı. FETÖ soruşturması kapsamında kamuda 80 bine yakın memur açığa alınırken, MEB´de açığa alınan kişi sayısı 43 bini aştı.

Atatürk Üniversitesinde 93 Personel açığa alındı

Üniversitelerde FETO Operasyonları sürüyor

Erzurum´un Rektörü belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rektör ataması yaptı.Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr.Ömer Çomaklı´yı atadı.

MEB´den Dershane kararı...

Milli Eğitim Bakanlığı´nın aldığı karar doğrultusunda özel öğretim kurumları sadece bir bilim dalında hizmet verebilecek.

7 akademisyen açığa alındı...

FETÖ terör örgütü soruşturması kapsamında Atatürk Üniversitesi´nde operasyonlar devam ediyor.

Başkan Orhan´dan TEOG Birincisine hediye

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Orta Okulu´nda düzenlenen karne törenine katıldı.

Başkan Orhan Öğrencilerle bir araya geldi

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, ilçede eğitim öğretim hayatını sürdüren Özel Bilge Koleji öğrencileriyle bir araya geldi.

Yeminli ve üniversiteli emlakçı dönemi başlıyor

Emlak Müşavirliği Yasası ile birlikte emlakçılar üniversite mezunu olacak ve mesleğe yemin ederek adım atacak.

Bakan Avcı´dan Sekmen´e Eğitim teşekkürü

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Erzurum´da milli eğitim ve öğretime sunduğu katkıdan ötürü Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´e Başkent´ten teşekkür belgesi gönderdi.  • Pazartesi 7 ° / 1.3 ° kırık bulutlar
  • Salı 11.8 ° / 2.2 ° kırık bulutlar
  • Çarşamba 5.6 ° / -5.8 ° Heavy snow

Tapu ve Kadastro´da Osmanlıca Dönemi..

Tapu ve Kadastro Erzurum Bölge Müdürlüğü, eski Osmanlı kaynaklarının daha iyi anlaşılması için, personellerine Osmanlıca eğitimi verdi.

Tapu ve Kadastro Erzurum Bölge Müdürlüğü, eski Osmanlı kaynaklarının daha iyi anlaşılması için, personellerine Osmanlıca eğitimi verdi. 

Tapu ve Kadastro arşivi 2 farklı bölümden oluştuğunu söyleyen Tapu ve Kadastro Erzurum Bölge Müdürü Ali Ataman, bu arşivlerin biri Osmanlıca kaynaklara dayandığını ve bunları telaffuz konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını belirtti. Yaşanan bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için personele Osmanlıca eğitimi verilmeye başlandığını dile getiren Ataman, ilk etapta 10 personelin Osmanlıca eğitimi verilerek arşivde görevlendirildiğini söyledi. OSMANLICA ARŞİVLER ÇÖZÜLÜYOR Eğitimlerin devam edeceğine dikkat çeken Ataman, "Müdürlüğümüzde arşivleme sistemi 2 farklı bölüm vardır. Bunlardan biri günümüz Türkçesiyle diğeri de Osmanlıcaya dayanmaktadır. Bu Osmanlıca eserleri arşivlemeye başladık. Şuana kadar 6-7 cilt arşiv yaptık. Ancak bu süreç çok zorlu olarak sürüyordu. Osmanlıca bilen personelimizin kısıtlı olmasından dolayı sıkıntı yaşıyorduk. Bizde Yakutiye Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa Osmanlıca eğitimine başladık. İlk etap da isteyen 10 personelimize sertifikalı Osmanlıca eğitimi verdik. Daha sonraları da bu eğitimler isteğe göre devam edecektir." dedi.
 
ASIRLIK ESERLER ANLAM KAZANACAK
 
Osmanlıca yazılı oldukça eski eserler olduğuna dikkat çeken Ataman, "Bu Osmanlıca eserler Erzurum´un 100-170yıllık süreçleri kapsıyor. İçlerinden bazıları daha da eski. Zaman içersinde yeni eserlerde geliyor. Bu eserler Erzurum´un örf, adetleri, kültürleri, tarihi belgeleri içeriyor. Yani oldukça öneli belgeler. Biz bunları anlamlı şekilde düzenlemeye başladık. Ancak içerik hakkında bilgi sıkıntısından dolayı çok uzun zaman alıyor." diye konuştu.
 
 
NERDEN NEREYE
 
Önceleri yılları alan Osmanlıca eserlerin çözümleri şimdi haftalar içersinde çözüldüğünü de sözlerine ekleyen Ataman, "Tapu ve Kadastro bu yıl 168. Yılını kutladı. Oldukça köklü bir tarihimiz var. Bizim tarihimizin başından beri elimizde olan bazı Osmanlıca eserler hala çözümlenmeyi bekliyor. Önceleri tüm kadastro müdürlüğünde birkaç tane Osmanlıca bilen vardı ve bunlarla da çözümleme işlemleri yılları alıyordu. Daha sonra müdürlüğümüze tarih bölümünden personel aldık. Bu süreç biraz daha hızlansa da hal yetersizdir. Biz de bu durumu düzeltmek ve personelimize ek bir özellik sağlamak amacıyla böyle bir eğitim sürecine başladık ve eğitimlerimiz 64 saatten oluşmaktadır." şeklinde konuştu.Kaynak:Erzmedya.com