• Cumartesi 22 ° / 2 ° Güneşli
  • Pazar 19 ° / 5 ° Fırtına
  • Pazartesi 17 ° / 1 ° Fırtına

VELİLER ERZURUM VALİSİ ALTIPARMAK´A SESLENDİLER

VELİLER ERZURUM VALİSİ ALTIPARMAK´A SESLENDİLER

Son günlerde ülke genelinde olduğu gibi Erzurum´da da büyük bir grip salgının devam ettiği belirtiliyor. Son günlerde hastane ve aile hekimlerine grip nedeniyle başvuranların sayısında yüzde 300´lük bir artışın olduğu belirtildi.

Grip salgınının baş gösterdiği bu mevsimde yüksek ateş ve solunum sorunu gibi ateşli hastalıklar nedeniyle hastanelere başvurular arttı. Özellikle çocuklarda görülme oranı artan grip nedeniyle Bölge Eğitim Araştırma Hastenesi başta olmak üzere, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hasatanesi Çocuk Acil Servislerinde çocuk hastalar yoğunlukta. Özellikle H1N1 grip virüsünün arttığı şu günlerde vatandaşlar yetkililerin gerekli önlemleri bir an evvel alması bekleniyor.  

15 gündür Erzurum´da kendisine başvuran hasta şikayetlerinde ökrürük, ateş, ağrı gibi şikayetlerle gelenlerin sayısının 3´e katladığını belirten bir hekim ?Baktığımız hasta sayısı 3´e katlandı. Bir grip salgını var. Aile´de bir kişi gribe yakalandığında arka arkaya tüm aile bireyleri grip oluyor. Bunun nedenlerinden biri Kasım ve Aralık aylarında hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle mikroplar ölmedi. Yılbaşına yakın ve daha sonraki geçen süre içinde birden soğuklar başlayınca Erzurum´da da grip salgını arttı. Şu anda grip salgınının en yoğun olduğu günleri yaşıyoruz.

Kalp, akçiğer hastaları risk grubundalar. Okullardan hergün hastayım diye gelen öğrenci sayısında da büyük artış var.?dedi.

VALİ ALTIPARMAK´A SESLENDİLER

Zatürre ve grip gibi hastalıkları soğuk havanın tetiklediğini anlatan veliler, pek çok ailenin öğrencisini salgın sebebiyle okullarına gönderemeyebileceğini ifade ederek Milli Eğitim Müdürlüğünden velileri rahatlatacak bir açıklama beklediklerini aktardılar.